Svi smo jedinstveni i posebni, a snažnim nas čine sve male i velike stvari, znanja i situacije sa kojima se kroz život suočavamo. Po tome sam isti kao i svi vi. Da bih bio najbolji u tenisu, morao sam da otkrijem brojna druga polja znanja i interesovanja i primenim ih u svakodnevnom životu. Neka interesovanja su prerasla u aktivnosti i projekte prema kojima sam strastven i više o tome moći ćete da pratite na ovoj stranici. Ovo sam ja u prvom licu.
– Novak ĐokovićUsudi se da sanjaš
„Sanjao sam da postanem prvi na svetu. I sanjao sam Vimbldon. U dva dana snovi su postali stvarnost.
Dugo vremena nakon toga smenjivale su mi se slike u glavi – jasnije nego ikada pre.“
“Verujte u svoje snove. Ako imate snove, ne odustajte. Vera je za mene velika reč, veća čak i od nade. Da bi ostvarili svoje snove, morate iskreno verovati u njih!”
– Novak Đoković
2024.
Novak je sedam meseci čekao na prvu titulu u 2024. godini i dočekao je 4. avgusta u Parizu kada je pobedom u najvažnijem meču u karijeri, finalu Olimpijskih igara, srušio Španca Karlosa Alkaraza rezultatom 7:6 (7:3), 7:6 (7:2), došao do prve zlatne medalje i tako postao treći teniser u istoriji koji je osvojio Zlatni slem (posle Rafaela Nadala i Andre Agasija), odnosno sve gren slemove, završni turnir i Olimpijske igre. Novak je ujedno postao najstariji šampion olimpijskog teniskog turnira u istoriji.
2023.
Ako se po jutru dan poznaje… Novak je u finalu svog prvog zvaničnog turnira u 2023. godini srušio 33. tenisera sveta, Sebastijana Kordu iz SAD rezultatom 2:1, po setovima 6:7 (8:10), 7:6 (7:3), 6:4 i 92. titulom u karijeri zaokružio sjajnu nedelju u Adelajdu.
Tri nedelje kasnije, Novak je pobedom u finalu nad Stefanosom Cicipasom rezultatom 6:3, 7:6, 7:6 osvojio istorijsku, desetu titulu na Australijen Openu i vratio se na prvo mesto svetske rang liste. Titula u Melburnu Novakova je 93. u karijeri i 22. u gren slem kategoriji, čime se izjednačio sa Rafaelom Nadalom.
U nedelju, 11. juna Novak je osvojio treću titulu na Rolan Garosu pobedom u finalu nad Kasperom Rudom rezultatom 7:6 (7:1), 6:3, 7:5 i tako postao najstariji šampion drugog gren slema sezone. Trijumfom u meču odluke na Otvorenom prvenstvu Francuske Novak se vratio na mesto broj 1 svetske rang liste i došao do rekordne 23. gren slem titule čime je i zvanično potvrdio status najboljeg tenisera u istoriji. Do ove titule, prvo mesto je delio sa Špancem Rafaelom Nadalom (22). I to nije sve. Novak je osvajanjem Roland Garosa postao prvi teniser u istoriji koji je svaki gren slem turnir osvajao barem tri puta! Dva dana ranije je plasmanom u finale ostvario još jedan podvig i postao jedini igrač koji je na svim gren slem turnirima došao minimum sedam puta do finala.
Pobedom nad Karlosom Alkarazom u epskom finalu Sinsinatija (tri sata i 49 minuta) rezultatom 5:7, 7:6 (9:7), 7:6 (7:4), Novak je došao do rekordne 39. Masters titule i ukupno 95. u karijeri. Plasmanom u četvrtfinale ovog turnira obezbedio je učešće na završnom turniru u Torinu.
Najbolji teniser svih vremena savladao je 10. septembra Danila Medvedeva rezultatom 6:3, 7:6 (7:5), 6:3 u dramatičnom finalu Otvorenog prvenstva SAD i došao do četvrte titule na US Openu, rekordne 24. gren slem i 96. u karijeri! Titulom na poslednjem gren slemu sezone Novak je postao najstariji osvajač turnira u pojedinačnoj konkurenciji i treći teniser koji je u istoj godini osvojio Australijen Open, Rolan Garos i US Open. Novak će na novoj ATP listi u ponedeljak, 11. septembra započeti 390. nedelju na prvoj poziciji.
Fantastičnu i veoma izazovnu nedelju u prestonici Franuske Novak je 5. novembra krunisao sedmom titulom na „Rolex Paris Masters“-u koji je tako postao najuspešniji masters u karijeri najboljeg tenisera svih vremena. Novak je u finalu Pariza bez izgubljenog seta nadigrao 17. igrača sveta Grigora Dimitrova rezultatom 6:4, 6:3. 50. dobijeni meč Novaka u 2023. godini doneo mu je rekordnu 40. masters titulu, ukupno 97. u karijeri.
I zvanično je najbolji u 2023. godini! Novak je osvojio Nitto ATP finale u Torinu pobedom nad Janikom Sinerom u finalu rezultatom 6:3, 6:3. Ovim je Novak došao do sedme titule na završnom turniru čime je postavio novi rekord koji je delio sa Rodžerom Federerom!
2022.
Novak je u finalu Masters turnira u Rimu savladao Stefanosa Cicipasa rezultatom 6:0, 7:6 (7:5) i tako došao do prve titule u 2022. godini i rekordnog 38. Masters trofeja u karijeri. Dan ranije, Novak je trijumfom u polufinalu stigao do 1000. pobede u karijeri i postao peti čovek posle Džimija Konorsa, Rodžera Federera, Ivana Lendla i Rafaela Nadala kome je ovo pošlo za rukom.
Najbolji srpski teniser je u nedelju, 10. jula osvojio sedmu titulu na najprestižnijem teniskom turniru, Vimbldonu, i izjednačio se po broju trofeja sa Pitom Samprasom. Novak je u rekordnom 32. gren slem finalu u karijeri savladao Nika Kiriosa rezultatom 4:6, 6:3, 6:4, 7:6 (7:3) i došao do 88. titule u karijeri, 21. gren slem.
Tri meseca nakon osvajanja Vimbldona Novak se vratio na teren i osvojio dva ATP turnira u oktobru. Najpre u Tel Avivu (ATP 250), zatim i nedelju dana nakon toga u Astani (ATP 500). Titulom u Kazakhstanu Novak se plasirao na završni Masters u Torinu, 15. put u karijeri.
Kakav način da se stavi tačka na izazovnu 2022. godinu! Pobedom nad Kasperom Rudom u finalu Nitto ATP Finala u Torinu rezultatom 7:5, 6:3, Novak je osvojio šestu titulu na završnom Masters turniru, izjednačio rekord Rodžera Federera i pokazao da je u ovom trenutku najbolji teniser na planeti. Finale Torina bio je Novakov poslednji zvanični meč u 2022. godini u kojoj je osvojio pet titula (Rim, Vimbldon, Tel Aviv, Astana i Nitto ATP Finale).
2021.
Novak je sezonu otvorio trijumfom na Otvorenom prvenstvu Australije, čime je odbranio titulu osvojenu 2020. godine. Pobedom u finalu nad Danilom Medvedevim rezultatom 7:5, 6:2, 6:2, Novak se deveti put u karijeri popeo na šampionsko postolje na Australijen Openu.
Drugi trofej u 2021. godini, Novak je osvojio krajem maja u rodnom gradu. Prvi teniser ATP liste sjajnu nedelju u Beogradu krunisao je pobedom u finalu nad Slovakom Aleksom Molčanom rezultatom 6:4, 6:3. Trijumf u prestonici Srbije je Novakova 83. titula u karijeri.
Kada je ovaj čovek u pitanju, istorija se piše iz nedelje u nedelju. Nova stranica ispisana je 13. juna! Novak je u finalu Rolan Garosa posle nestvarnog preokreta savladao Grka Stefanosa Cicipasa (5) rezultatom 3:2, po setovima 6:7 (6:8), 2:6, 6:3, 6:2, 6:4 i došao do 19. gren slem titule. Drugom titulom na Rolan Garosu Novak je postao prvi teniser u Open Eri koji je sva četiri gren slem turnira osvojio barem dva puta.
Mesec dana kasnije, Novak je postao šestostruki vladar Vimbldona! Najbolji teniser sveta je u spektakularnom finalu najelitnijeg turnira posle preokreta savladao Italijana Matea Beretinija rezultatom 6:7 (4:7), 6:4, 6:4, 6:3 i došao do 20. gren slem titule u karijeri, čime se izjednačio sa Rodžerom Federerom i Rafaelom Nadalom. Novak sada, pored svih ostalih, u svom posedu ima dva najvažnija rekorda – po broju trofeja sa najvećih turnira i po broju sedmica na prvom mestu ATP liste! Vimbldonska titula je Novakova četvrta u 2021. godini, u kojoj je osvojio sva tri odigrana gren slema. To je poslednji put pošlo za rukom Rodu Lejveru 1969. godine.
Početkom novembra Novak je osvojio šestu titulu na Masters turniru u Parizu pobedom u finalu nad Danilom Medvedevim rezultatom 4:6, 6:3, 6:3. Srpski teniser je na taj način došao do rekordne 37. Masters titule u karijeri i obezbedio završetak godine na vrhu rang liste (plasmanom u finale). Biće to Noletov sedmi put u karijeri da godinu završava na prvom mestu ATP liste čime će postaviti novi rekord koji je do sada delio sa svojim idolom Pitom Samprasom (6).
2020.
Teniska reprezentacija Srbije je na čelu sa Novakom osvojila inauguralno izdanje ATP kupa koji je od 3. do 12. januara održan u tri australijska grada (Brizbejn, Pert i Sidnej). Novak je u finalu najpre savladao Rafaela Nadala rezultatom 6:2, 7:6, da bi potom je u paru sa Viktorom Troickim doneo Srbiji konačnu pobedu nad Španijom i titulu.
Tri nedelje kasnije, Novak je odbranio titulu na Australijen Openu i došao do rekordnog, osmog trofeja u Melburnu. U finalu je posle velike borbe savladao Dominika Tima rezultatom 6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4 i obezbedio povratak na poziciju broj jedan svetske rang liste.
Nakon trijumfa na ATP kupu i Australijen Openu, najbolji teniser sveta se popeo na šampionsko postolje i na turniru u Dubaiju, što je njegova peta titula u ovom gradu. Nole je u finalu srušio Grka Stefanosa Cicipasa rezultatom 6:3, 6:4.
Posle šest meseci pauze koju je prouzrokovala pandemija koronavirusa, Novak se vratio na teren i osvojio drugu titulu na Masters turniru u Sinsinatiju. Prvi reket sveta i prvi nosilac je u finalnom meču slavio protiv Miloša Raonića rezultatom 1:6, 6:3, 6:4 i tako došao do četvrte titule u 2020. godini, 80. u karijeri. Novak je trijumfom na turniru postao prvi teniser u istoriji koji je osvojio svaki Masters turnir barem dva puta!
Na najbolji mogući način Novak je okončao jedini pripremni turnir za Rolan Garos. Pobedom u finalu nad Argentincem Dijegom Švarcmanom rezultatom 7:5, 6:3, najbolji teniser sveta osvojio je peti put u karijeri Masters turnir u Rimu. Trijumfom u „večnom gradu“ Novak je postavio novi rekord. Postao je teniser sa najvećim brojem osvojenih Masters turnira – 36.
Srpski teniser će 2020. godinu završiti na prvom mestu ATP liste, čime će izjednačiti rekord Pita Samprasa po broju završenih godina na liderskoj poziciji (6). Kao 33-godišnjak, Novak je najstariji teniser koji je godinu završio na prvom mestu svetske rang-liste.
2019.
Dvonedeljnu vladavinu na terenima u Melburnu u drugoj polovini januara, Novak je krunisao rekordnom sedmom titulom na Australijen Openu srušivši u meču odluke najveću prepreku, Rafaela Nadala, rezultatom – 6:3, 6:2, 6:3. Novak je tako iza sebe ostavio Švajcarca Rodžera Federera (Open Era) i Australijanca Roja Emersona (Amateur Era) koji su šestrostruki osvajači uvodnog gren slema.
Novak je 12. maja izjednačio rekord Rafaela Nadala po broju osvojenih Masters titula (33). U finalu Madrida najbolji teniser sveta je nadigrao mladog Grka Stefanosa Cicipasa rezultatom 6:3, 6:4 i došao do treće titule u prestonici Španije.
U nedelju, 14. jula Novak je odbranio titulu na Vimbldonu i došao do 16. gren slem trofeja u karijeri (petog na trećem gren slemu). U velikom finalu najprestižnijeg turnira najbolji teniser sveta je posle četiri časa i 57 minuta neverovatne borbe srušio Švajcarca Rodžera Federera rezultatom 7:6 (7:5), 1:6, 7:6 (7:4), 4:6, 13:12 (7:3).
Novak je početkom oktobra osvojio titulu na svom debitantskom nastupu na ATP turniru u Tokiju, pobedom u finalu nad Džonom Milmanom rezultatom 6:3, 6:2.
Mesec dana kasnije Novak je osvojio rekordnu petu titulu na Mastersu u Parizu savladavši u meču odluke Kanađanina Denisa Šapovalova rezultatom 6:3, 6:4.
2018.
Posle nešto više od 12 meseci od osvajanja poslednje ATP titule (Istborn, jul 2017.) i sedmomesečnog odsustva sa terena zbog povrede i operacije lakta, Novak je u nedelju, 15. jula podigao četvrti šampionski trofej na Vimbldonu. Nakon trijumfa u polufinalu nad Rafaelom Nadalom rezultatom 3:2, Novak je u finalu najprestižnijeg turnira srušio Kevina Andersona rezultatom 6:2, 6:2, 7:6 i obezbedio povratak u Top 10 ATP liste.
U velikom finalu „Western & Southern Open“-a Nole je nadigrao večitog rivala Rodžera Federera (2) rezultatom 6:4, 6:4 i osvojio Zlatni Masters, ušavši tako u tenisku istoriju kao prvi teniser kome je pošlo za rukom da kompletira svih devet Masters turnira.
Tri nedelje kasnije, Novak je u finalu US Opena nadigrao trećeg nosioca, Argentinca Huana Martina del Potra rezultatom 6:3, 7:6 (7:4), 6:3 i došao do treće titule na Otvorenom prvenstvu SAD, čime se izjednačio sa Rafaelom Nadalom, Ivanom Lendlom i Fredom Perijem. Trijumfom u Njujorku Novak je povećao broj osvojenih Gren slem titula na 14 i obezbedio skok sa 6. na 3. poziciju ATP liste.
Pobedom u finalu Šangaja nad Bornom Ćorićem rezultatom 6:3, 6:4, Novak je osvojio 32. Masters titulu, ukupno 72. u karijeri. To je njegov četvrti trofej na „Rolex Shanghai Masters“-u.
Posle sjajne nedelje u Parizu gde je došao do finala poslednjeg Mastersa u sezoni, Novak se vratio na prvu poziciju ATP liste nakon dve godine.
2017.
Na svom uvodnom turniru u 2017. godini Nole je odbranio titulu u Dohi. On je u finalu pokazao vrhunski tenis i nadigrao prvog igrača ATP liste, Britanca Endija Mareja, rezultatom 6:3, 5:7, 6:4.
Prvog dana jula Novak je na svom debitantskom nastupu u Istbornu osvojio titulu pobedom u finalu nad Gaelom Monfisom rezultatom 6:3, 6:4.
2016.
2016. godinu Novak je započeo na isti način na koji je završio prethodnu – titulom! U finalu „Qatar ExxonMobil Open“-a najbolji teniser sveta je briljantnom igrom srušio večitog rivala Rafaela Nadala (Španija, 2) rezultatom 6:1, 6:2 i došao do svoje prve titule u Dohi, a 60. u profesionalnoj karijeri.
Fenomenalne dve nedelje u Melburnu najbolji teniser sveta krunisao je šestom titulom na Australijen Openu, čime se izjednačio sa legendarnim Rojom Emersonom! Novak je izuzetnom igrom u reprizi prošlogodišnjeg finala Otvorenog prvenstva Australije savladao drugog nosioca Endija Mareja rezultatom 3:0, po setovima 6:1, 7:5, 7:6 (7:3) i tako ponovio uspeh iz 2015. godine.
Novak je sredinom marta odbranio titulu u Indijen Velsu i postao prvi teniser u istoriji kome je pošlo za rukom da osvoji pet trofeja na „BNP Paribas Open“-u. Trijumfom u finalu nad Milošem Raonićem rezultatom 6:2, 6:0, Novak je izjednačio rekord Rafaela Nadala po broju osvojenih Masters turnira (27).
Dve nedelje kasnije, Novak je u finalu „Miami Open“-a srušio Japanca Keija Nišikorija rezultatom 6:3, 6:3 i tako došao do šeste titule u Majamiju. Odbranom trofeja u Ki Biskejnu Nole je oborio sledeće rekorde: osvojio je više Masters turnira od bilo kog tenisera ikada (28), postao je najbogatiji teniser u istoriji ovog sporta (kada su u pitanju nagrade na turnirima), izjednačio se sa legendarnim Agasijem po broju trofeja u Majamiju (šest), postao je prvi teniser koji je četiri puta „vezao“ titule u Indijan Velsu i Majamiju.
Pobedom u finalu „Madrid Open“-a nad Britancem Endijem Marejem rezultatom 6:2, 3:6, 6:3 najbolji teniser sveta je osvojio 64. titulu u karijeri, 29. iz Masters kategorije.
Novak je 5. juna osvojio svoj prvi trofej na Rolan Garosu pobedom u finalu nad Endijem Marejem rezultatom 3:6, 6:1, 6:2, 6:4, čime je kompletirao karijerni gren slem i postao tek treći teniser u istoriji koji je u 12 meseci vezao titule na sva četiri gren slem turnira.
Dva meseca kasnije srpski teniser je pobedom u finalu Rodžers kupa u Torontu nad Keijem Nišikorijem (6:3, 7:5) došao do 30. trofeja iz Masters kategorije.
Novak je u meču odluke na završnom turniru u Londonu poražen od Britanca Endija Mareja rezultatom 0:2, tako da je 2016. godinu završio na poziciji broj 2 svetske rang liste.
2015.
U nedelju, 1. februara 2015. Novak je osvojio osmu gren slem titulu u karijeri, pobedom nad Endijem Marejom rezultatom 7:6 (7:5), 6:7 (4:7), 6:3, 6:0 u finalu Australijen Opena, čime je postao prvi teniser u Open eri koji je osvojio pet titula na Otvorenom prvenstvu Australije.
Mesec i po dana kasnije Novak je osvojio četvrtu titulu u Indijen Velsu i 50. u karijeri pobedom u finalu „BNP Paribas Open“-a nad Rodžerom Federerom rezultatom 6:3, 6:7 (5:7), 6:2.
Novu tenisku istoriju Novak je ispisao dve nedelje kasnije kada je u finalu Masters turnira u Majamiju nadigrao četvrtog nosioca, Britanca Endija Mareja rezultatom 7:6 (7:3), 4:6, 6:0 i tako postao prvi igrač u teniskoj istoriji koji je tri puta u istoj kalendarskoj godini uspeo da osvoji i Indijen Vels i Majami.
Najbolji teniser sveta po drugi put u karijeri popeo se na šampionsko postolje u Monte Karlu pobedom u finalu nad 6. nosiocem, Tomašom Berdihom rezultatom 2:1, po setovima 7:5, 4:6, 6:3. Samim tim, postao je prvi teniser u istoriji kome je pošlo za rukom da osvoji uvodna tri Masters turnira u istoj godini (Indijen Vels, Majami i Monte Karlo).
Novak je odbranio titulu na Masters turniru u Rimu pobedivši u finalu drugog nosioca Rodžera Federera rezultatom 6:4, 6:3.
U nedelju, 12. jula, Novak je po treći put u karijeri osvojio Vimbldon. U reprizi prošlogodišnjeg finala najeminentnijeg teniskog turnira Srbin je srušio Švajcarca Rodžera Federera (2) rezultatom 3:1, po setovima 7:6 (7:1), 6:7 (10:12), 6:4, 6:3 i još jednom potvrdio apsolutnu dominaciju na teniskoj sceni.
Sredinom septembra, Nole je u velikom finalu US Opena posle tri časa i 20 minuta neverovatne borbe nadigrao drugog nosioca, Rodžera Federera rezultatom 6:4, 5:7, 6:4, 6:4. Ovo je Novakova 55. titula u karijeri, druga na Otvorenom prvenstvu SAD, a jubilarna deseta u gren slem kategoriji. Trijumfom u Njujorku Novak je ponovio uspeh iz 2011. godine kada je takođe osvojio tri gren slem titule u sezoni.
Pobedom u finalu nad Rafaelom Nadalom rezultatom 6:2, 6:2 Novak je osvojio šestu titulu u Pekingu i povećao niz pobeda na „China Open“-u na neverovatnih 29-0.
Novak je po treći put u karijeri osvojio oba turnira u Kini u jednoj godini. U finalu Šangaja nadigrao je Žoa-Vilfreda Congu rezultatom 6:2, 6:4 i tako došao do treće titule u najvećem kineskom gradu.
Trijumfom u finalu Pariza nad Endijem Marejem rezultatom 6:2, 6:4, Novak je postao prvi teniser u istoriji koji je osvojio četiti trofeja u „gradu svetlosti“ i šest Masters titula u jednoj sezoni.
Novak je svoju najuspešniju sezonu u karijeri (11 titula) okončao osvajanjem završnog turnira u Londonu. Srpski teniser je u finalu savladao Švajcarca Rodžera Federera rezultatom 6:3, 6:4 i tako postao prvi teniser u istoriji kome je pošlo za rukom da osvoji četiri uzastopne titule na ATP World Tour finalu.
2014.
Novak je svoj prvi trofej u 2014. godini osvojio na Masters turniru u Indijen Velsu savladavši u finalu Rodžera Federera rezultatom 3:6, 6:3, 7:6 (7:3).
Dve nedelje kasnije Novak stiže do novog velikog uspeha u vidu osvajanja četvrtog Mastersa u Majamiju superiornom pobedom nad Rafaelom Nadalom u finalu bez izgubljenog seta – 6:3, 6:3.
Sredinom maja Novak je osvojio treću titulu na Masters turniru Rimu savladivši u finalu večitog rivala, Rafaela Nadala rezultatom 4:6, 6:3, 6:3.
Na Rolan Garosu Novaka je u meču za titulu zaustavio Rafa posle četiri odigrana seta.
U nedelju, 6. jula Novak je srušio sedmostrukog šampiona Vimbldona, Rodžera Federera u velikom finalu rezultatom 6:7 (7:9), 6:4, 7:6 (7:4), 5:7, 6:4. Ovom pobedom srpski teniser se izjednačio sa Džonom Mekinroom i Macom Vilanderom po broju osvojenih Gren Slem trofeja. Dan kasnije, Novak se posle devet meseci vratio na poziciju broj 1 svetske rang liste, čime je započeo ukupno 102. nedelju na vrhu sveta.
Početkom oktobra Novak je na svom petom „China Open“-u osvojio i petu titulu, uz neverovatnih 24-0 u Pekingu. On je u finalu demonstirao silu nad Tomašom Berdihom savladavši ga rezultatom 6:0, 6:2.
Pobedom nad Milošem Raonićem u finalu Masters turnira u Parizu rezultatom 6:2, 6:3, Novak je dobio 600. meč u karijeri na ATP turu i osvojio 20. Masters titulu.
Sredinom novembra Novak je osvojio četvrtu titulu na ATP World Tour Finalu pošto mu je Švajcarac Rodžer Federer predao finalni meč zbog povrede leđa. Tako je postao prvi teniser koji je osvojio tri završna turnira uzastopno posle Ivana Lendla i Ilije Nastasea.
Novak je takođe obezbedio završetak sezone na poziciji broj 1 svetske rang liste treći put u četiri godine.
2013.
Fantastičan početak 2013. godine za srpskog tenisera. 27. januara Novak je osvojio treći Australijen Open u nizu, čime se upisao u istoriju tenisa kao prvi igrač kome je to pošlo za rukom! Pobedom u finalu prvog gren slema sezone nad Britancem Endijem Marejem (3) rezultatom 3:1, po setovima 6:7 (2:7), 7:6 (7:3), 6:3, 6:2 Nole je osvojio svoju šestu gren slem titulu (četvrtu u Melburnu), 35. u karijeri.
Niz pobeda Novak je nastavio u Dubaiju gde se po četvrti put u karijeri popeo na šampionsko postolje. On je u finalu savladao trećeg nosioca, Čeha Tomaša Berdiha rezultatom 7:5, 6:3.
U drugoj polovini aprila Nole je po prvi put u karijeri osvojio Masters turnir u Monte Karlu (pobeda u finalu nad Nadalom) i tako postao prvi teniser u istoriji kome je pošlo za rukom da uzme osam različitih Mastersa od ukupno devet.
Početkom oktobra Novak je osvojio rekordnu, četvrtu titulu na „China Open“-u pobedom u finalu nad Rafaelom Nadalom rezultatom 6:3, 6:4. Nedelju dana kasnije, Novak je odbranio titulu i u Šangaju (pobeda nad Del Potrom), čime je drugu godinu u nizu opravdao status apsolutnog vladara na azijskom kontinentu.
U nedelju, 3. novembra, Novak je po drugi put u karijeri postao šampion Masters turnira u Parizu. U fantastičnom finalu “BNP Paribas Open”-a Nole je posle dva velika preokreta savladao Španca Davida Ferera (3) rezultatom 7:5, 7:5 i tako došao do šeste titule u 2013. godini, 40. u profesionalnoj karijeri.
Sjajnu sezonu Nole je krunisao odbranom titule na ATP World Tour finalu u Londonu, pobedom u finalu nad Rafaelom Nadalom rezultatom 6:3, 6:4. I ove godine Novak je do šampionskog postolja na završnom turniru došao bez izgubljenog meča.
Krajem decembra meseca Novak je treću godinu zaredom podigao trofej na egzibicionom turniru u Abu Dabiju. U velikom finalu najbolji srpski teniser savladao je Španca Davida Ferera bez izgubljenog seta – 7:5, 6:2.
2012.
Sezonu ponovo počinje ubedljivo na Otvorenom prvenstvu Australije, gde je najpre u žestokoj borbi, posle 4 sata i 50 minuta igre, pobedio Endija Mareja, a zatim u šestosatnom finalu i Rafaela Nadala. To je ujedno i najduže finale u istoriji grend slem turnira (5 sati i 53 minuta).
Novaku Đokoviću je dodeljena najprestižnija sportska nagrada – Laureus, za najboljeg sportistu planete, glasovima Akademije čiji su članovi najveće sportske legende sveta svih vremena,.
Država Srbija odlikovala ga je najvećim državnim odlikovanjem – Karađorđevom zvezdom prvog stepena, za naročite zasluge i uspehe u predstavljanju Republike Srbije.
Novak osvaja turnir u Majamiju bez izgubljenog seta – pobedivši Mareja u finalu. Ovim upehom pridružio se teniskim legendama Andreu Agasiju i Pitu Samprasu, koji su jedini osvojili ovaj turnir tri i više puta. Titula u Majamiju je 30. u njegovoj karijeri, a 11. sa Masters turnira.
U mesecu aprilu našao se među 100 najuticajnijih ljudi na svetu u prestižnoj listi koju je tradicionalno objavio časopis “Tajm”.
Usledila je serija turnira na šljaci, a Nole je igrao finala u Monte Karlu, Rimu i po prvi put u karijeri na Rolan Garosu.
Krajem maja Novak je postao globalni brend ambasador japanskog proizvođača sportske odeće i opreme „UNIQLO“, jednog od najprestižnijih svetskih brendova.
3. jula navršio je tačno 365 dana na poziciji broj 1 svetske rang liste. Na Vimbldonu nije uspeo da odbrani titulu, pošto je poražen u polufinalu od Rodžera Federera, kasnijeg šampiona.
Odmah posle trećeg Gren Slema Nole je dobio ESPY nagradu u kategoriji NAJBOLJI TENISER za dostignuća u prošloj kalendarskoj godini.
Na Olimpijskim igrama u Londonu Novak je nosio zastavu Srbije. U meču za bronzanu medalju poražen je od Huana Martina del Potra.
Potom je uspešno odbranio titulu na Rodžers kupu pobedom nad Rišarom Gaskeom u finalu rezultatom 6:3, 6:2. Ovo je bio Novakov treći trofej na kanadskom Mastersu. Nedelju dana kasnije srpski teniser je po četvrti put u karijeri bio učesnik finala Sinsinatija.
Na Otvorenom prvenstvu SAD Novak je igrao treće uzastopno finale, u kome je poražen od Britanca Endija Mareja posle pet setova.
Dva dana nakon US Opena, Novak Đoković Fondacija prikupila je 1.400.000 dolara za decu Srbije na prvoj dobrotvornoj večeri u Njujorku.
Na azijskoj turneji Novak je ostvario maksimalnih deset pobeda, osvojivši najpre titulu u Pekingu, a potom i na Mastersu u Šangaju, gde je spasio pet meč lopti i savladao Endija Mareja 5:7, 7:6 (13:11), 6:3 u neverovatnom finalu. Osvajanjem „Shanghai Rolex Masters“-a, Novak je postao prvi igrač kome je pošlo za rukom da trijumfuje na sedam od devet Masters 1000 turnira.
U ponedeljak, 5. novembra Nole se vratio na poziciju broj 1 svetske rang liste.
Dobitnik je dva izuzetna priznanja za 2012 godinu: ARTUR EŠ HUMANITARAC GODINE, koje se dodeljuje za izuzetne humanitarne doprinose i nagrade ATP WORLD TOUR NO.1, koju dobija teniser koji završi sezonu na mestu broj jedan svetske rang liste.
U finalu završnog turnira u Londonu Novak je posle fantastične borbe savladao Rodžera Federera rezultatom 7:6, 7:5 i tako na magičan način stavio krunu na još jednu sezonu iz snova.
Najuspešniji teniser u 2012. godini je drugu sezonu zaredom završio na prvom mestu svetske rang liste.
2011.
Novak Đoković je vezao 43 pobede. Takav niz nema niti jedan aktivni teniser. U punoj formi stigao je u London na Vimbldon.
I u samo nekoliko dana ostvario je snove: podigao je vimbldonski pehar i istovremeno došao na prvo mesto ATP liste.
“Još uvek mislim da je sve ovo samo san!” – Novak Đoković na veličanstvenom dočeku koji mu je u Beogradu priredilo stotinu hiljada sunarodnika.
Те godine imao je impresivan učinak protiv TOP 10 tenisera, osvojio 5 od 6 turnira Masters serije, pobedio na najviše Masters 1000 turnira (5) i ostvario najviše uzastopnih pobeda na Masters turnirima (31).
Posle Londona, Novak ubrzava šampionski tempo. Osvaja Montreal, a onda i US Open – svoj četvrti grend slem trofej.
2010.
Popeo se na drugo mesto ATP liste, odbranio titulu u Dubaiju, plasirao se u polufinale Vimbldona i finale US Opena.
Godinu je obeležio Dejvis kup i osvajanje “salatare” po prvi put u istoriji Srbije.
Novak, Viktor Trociki, Janko Tipsarević i Nenad Zimonjić predvođeni selektorom Bogdanom Obradovićem, pobedili su te godine Sjedinjene Američke Države, Hrvatsku, Češku i Francusku i postali svetski šampioni – ostvarivši tako najveći ekipni uspeh srpskog tenisa ikad.
Kao potvrda dugogodišnjeg požrtvovanog rada i neospornog talenta stigla je i važna 2011. godina. Bilo je samo pitanje vremena.
2009.
Godina velikih uspeha. Deset odigranih finala i pet titula: Dubai, Peking, Bazel, Pariz. Međutim, Novaku je sigurno najdraža titula u svom rodnom gradu, Beogradu, u kojem je održan prvi srpski ATP turnir.
U Sinsinatiju, Rimu, Monte Karlu, Majamiju i Haleu Đoković je bio drugi, ali ovi turniri su značajno doprineli da Novak sezonu završi kao treći teniser na svetskoj rang listi i bude za korak bliži poziciji broj dva, koja je most do ostvarenja sna.
2008.
Novak osvaja prvi Grend Slem u karijeri – Australijan Open, pobedivši Žoa Vilfrida Congu u finalu i izgubivši samo jedan set tokom čitavog turnira.
Posle tog uspeha, usledila su još tri velika trofeja: na Masters turnirima u Indijen Velsu i Rimu i na Masters kupu u Šangaju.
Novak osvaja i bronzanu medalju za svoju zemlju na Olimpijskim igrama u Pekingu.
2007.
Sezona Novakovih velikih uspeha otvorena je titulom u Adelajdu.
Igrao je polufinale turnira u Roterdamu, finale US Opena i Indijan Velsa, što ga je dovelo u Top 10, da bi u Majamiju konačno probio magičnu vladavinu dvojice rivala Rodžera Federera i Rafaela Nadala. Kada je pobedio Nadala, Mareja i Kanjasa i postao najmlađi igrač koji je pokorio Ki Biskjen – kompletna teniska javnost shvatila je da je na scenu stigao novi šampion.
Nekoliko nedelja kasnije podigao je pehar u Eštorilu. Usledili su i polufinale Rolan Garosa i Vimbldona, a američku turneju započeo je osvajanjem druge masters titule u Montrealu, pobedivši prva tri tenisera sveta: Rodžera Federera, Rafaela Nadala i Endija Rodika. Ovaj trofej doveo ga je na treću poziciju na kojoj se posle toga zadržao 91 uzastopnu sedmicu – što je pravi teniski rekord.
Na US Openu stigao je do svog prvog Grand Slam finala, gde je poražen od Rodžera Federera.
U nastavku sezone, Novak je Srbiji obezbedio istorijski plasman u Svetsku grupu Dejvis kupa, a zatim je u Beču osvojio i petu titulu u godini.
2006.
Osvaja svoj ATP prvenac u holandskom gradu Amersfortu od koga je njegova porodica kasnije otkupila licencu za održavanje turnira – Serbia Open u Beogradu. Odmah potom osvaja titulu i u Mecu. To mu je omogućilo da postane najmlađi igrač u Top 20.
Novak Đoković igra i svoje prvo Grand Slam četvrtfinale i to na Rolan Garosu. Sezonu je završio na sjajnom 16. mestu.
Sredinom 2006. godine, Novak je počeo saradnju sa teniskim trenerom Marianom Vajdom iz Slovačke.
2005.
Ovo je godina u kojoj se Novak potpuno posvećuje igranju značajnijih ATP turnira. U Melburnu na Australian Openu, po prvi put se kvalifikovao za glavni žreb grend slem turnira. Kasnije, osvaja ATP čelendžer u San Remu, a nakon toga ostvaruje pobedu u prvom kolu Rolan Garosa. Takođe, kvalifikovao se za Vimbldon i izborio plasman u treće kolo. Ovi rezultati omogućili su mu skok na rang listi i po prvi put ulazak u TOP 100 tenisera. Na US Openu uspeva da se plasira u treće kolo.
Na poslednjem turniru u 2005. godini, u Parizu u dvorani Bersi, pobeđuje Marijana Puertu iz Argentine, u to vreme devetog igrača na svetu i prolazi u treće kolo turnira. To mu je omogućilo da sezonu završi na 78. mestu ATP liste.
2004.
Igrao je po prvi put za nacionalni tim u Dejvis Kupu protiv Letonije. U to vreme bio je rangiran kao 606 na svetu. Osvojio je poen za Srbiju i Crnu Goru pobedivši Janisa Skroderisa.
Novak osvaja prvi ATP čelendžer u Budimpešti, na kojem je počeo u kvalifikacijama, a 15 dana kasnije osvaja još jedan turnir u Mađarskoj. Trijumfovao je na fjučersu F5 u Srbiji, a osvojio je i čelendžer u nemačkom gradu Ahenu.
Novak Đoković završio je sezonu 2004. kao 186 teniser na ATP listi.
2003.
Sezonu počinje finalom ITF turnira u Nirnbergu. Usledila je nova zlatna medalja koju je za svoju zemlju osvojio Đoković. U francuskom gradu Latneu sa drugovima iz reprezentacije pod vođstvom selektora Jovana Lilića proglašen je za najboljeg igrača u Evropi do 16 godina. Odigrao je šest mečeva i imao stopostotan učinak.
Ova godina godina bila je posebna u Novakovom profesionalnom životu jer je osvojio prve ATP poene pobedivši na “fjučersu” koji je organizovao TK „Crvena Zvezda“.
2002.
Novak Đoković postaje šampion Evrope u konkurenciji do 16 godina. Osvaja prestižne turnire „La Boul“ i „La Poet“ u Francuskoj, “Princes Cup” u Majamiju (do 18 godina), kao i ITF turniru u Pančevu gde je pobedio rivale starije i po tri godine.
Posle pet odigranih ITF turnira zauzeo je 40. mesto najboljih juniora sveta.
2001.
Zlatna godina za tada 14-ogodišnjeg Novaka. Završava je kao trostruki prvak Evrope u singlu, dublu i ekipno, a na Svetskom juniorskom prvenstvu osvojio je srebro takmičeći se za Jugoslaviju.
1999.
Još dok je išao u školu, umesto da ostane u školskom igralištu i igra se sa drugom decom, Novak je trčao kući da bi se spremio za trening. Kiša, sneg, raspusti, rođendani, ništa nije moglo da ga spreči da sa Jelenom razmenjuje loptice. I u jednom trenutku kada je previše napredovao, Jelena je posavetovala Novakove roditelje: „Ako želite da dalje napreduje, mora da ide iz zemlje.”
U Srbiji je tih godina vladala teška ekonomska i politička situacija. Odluka je bila teška, ali jedina racionalna. Sa 13 godina, Novak je otišao u Minhen, u akademiju koju je vodio čuveni trener Nikola Pilić.
“Neverovatno je koliko je bio fokusiran na tenis od prvog dana dolaska u kamp. Nikad nisam voleo da prognoziram da li će neko uspeti ili ne, ali za Noleta sam znao da će biti najbolji!” – Nikola Pilić.
Narednih nekoliko godina Novak je putovao iz Srbije na treninge u akademiju Nikija Pilića. Prve godine boravka u Nemačkoj ostajao je dva meseca, zatim se na tri meseca vraćao u Srbiju, pa odlazio ponovo u Nemačku na mesec dana. Odlaci i dolasci kao način života trajali su neko vreme, sve dok nije počeo da postiže odlične rezultate.
1991.
Novak Đoković je prvi put uzeo reket u ruke kada je imao četiri godine. Tog leta, jedan od najboljih teniskih trenera – Jelena Genčić, vodila je kamp. Svakodnevno je dolazio i posmatrao. Na Jelenin poziv jednog dana, je počeo i da igra.
“Znala sam da će biti šampion. Bilo mi je potpuno jasno. Bio je ozbiljan, savestan i nadasve talentovan.” – Jelena Genčić
Iako je voleo skijanje, pa i fudbal, tenis ga je osvojio – i Pit Sampras, čiju je igru na terenu prosto upijao.
“То је sudbina. Ako vam je nešto u životu suđeno, suđeno vam je!” – Novak Đoković
- DATUM ROĐENJA 22 Maj 1987 (37 godina)
- MESTO ROĐENJA Beograd, Srbija
- MESTO STANOVANJA Monte Karlo, Monako
- Visina & Težina 188cm & 80kg
- POSTAO PROFESIONALAC 2003
- IGRA Desnom rukom
- OPREMA Lacoste, HEAD, Asics
- TRENER Endi Marej
- ATP POZICIJA #7 (3.910 poena)