Novak je uspešno započeo učešće na svom 20. Rolan Garosu u karijeri.

Najbolji teniser sveta i branilac titule na Otvorenom prvenstvu Francuske je u prvom kolu turnira bio bolji od dobitnika vajld karte Pier Ug Erbera (142. na ATP listi) rezultatom 3:0, po setovima 6:4, 7:6 (7:3), 6:4.

Poslednji susret dana na Filip Šatrije terenu trajao je dva časa i 31 minut.

Novaku je prvi set pripao posle 39 minuta igre i samo jednog brejka, u trećem gemu.

Prvi nosilac je drugi set otvorio brejkom, a zatim dozvolio Erberu ribrejk i 1:1. Nakon što je u sledećem gemu Novak propustio jednu brejk šansu, na osvajanje seta morao je da sačeka do kraja taj-brejka.

Treći set, samim tim i meč Novak je rešio u svoju korist brejkom u poslednjem, desetom gemu.

Statistika: as poeni (4-7), dvostruke servis greške (2-7), direktni poeni (29-37), neiznuđene greške (18-31), broj osvojenih poena (103-81).

Roberto Karbaljes Baena biće Novakov protivnik u drugom kolu drugog gren slema u sezoni (četvrtak).

Španac je u svom uvodnom meču nadigrao domaćeg tenisera Konstanta Lestjena rezultatom 3:1.