59. okršaj najvećeg rivalstva u istoriji tenisa pripao je Rafaelu Nadalu.

U dramatičnom četvrtfinalu Rolan Garosa koje je počelo u maju a završilo se u junu, Novak je posle četiri sata i 12 minuta igre poražen od Španca rezultatom 1:3, po setovima 2:6, 6:4, 2:6, 6:7 (4:7).

„Nadal je bio bolji u najvažnijim trenucima meča. Uspevao je da na početku svakog seta odigra na izuzetnom visokom nivou i stakne prednost, osim u četvrtom“, rekao je Novak.

Po prvi put u istoriji sastali su se dvojica tenisera koji su osvojili po barem 20 gren slem trofeja, ostvarili više od 1000 ATP pobeda i više od 300 pobeda na turnirima iz gren slem kategorije.

Novak se na startu meča mučio da pronađe svoju igru. Servis ga nije služio, a greške su se nizale. Sa druge strane, Nadal je od prvog poena igrao rizično, bio agresivan i podizao nivo igre kako je susret odmicao. Prvi brejk Španac je zaradio u prvom gemu. Isti je udvostručio u petom i posle 52 minuta igre prvi set osvojio rezultatom 6:2.

Situacija na terenu nije bila prijatna ni na početku drugog seta. Nadal je u uvodnom gemu iskoristio sedmu brejk loptu, a zatim ponovo došao do dva brejka prednosti za 3:0. Novak u sledećem gemu konačno oduzima servis Nadalu, pokazuje osmeh na licu i najavljuje preokret. U maratonskom šestom gemu (17 minuta) je realizovao petu brejk loptu, vratio drugi brejk i izjednačio na 3:3. Novak je u tim trenucima delovao nezaustavljivo. Pri vođstvu od 5:4 najbolji teniser sveta pravi novi brejk i posle neverovatnih 88 minuta dolazi do 1:1 u setovima.

Branilac titule u trećem setu nije uspeo da održi igru iz drugog i ponovo prolazi kroz isti scenario kao u prvom. Dva puta gubi servis i Nadal posle 41 minuta ponovo vodi.

Novak je u četvrtom setu prekinuo „tradiciju“ iz prva tri u okviru kojih je Nadal dolazio do dvostrukog brejka. Sada je srpski teniser bio taj koji je prvi oduzeo servis rivalu i tokom većeg dela seta držao prednost. Iako je vodio 5:2, ponovo je došlo do oscilacija. Novak je povećao broj grešaka, dozvolio Nadalu da se vrati i izjednači na 5:5. Španac je manje grešio u taj-brejku i zakazao polufinalni okršaj protiv Nemca Aleksandera Zvereva (3).

Statistika: as poeni (5-3), dvostruke servis greške (4-4), direktni poeni (48-57), neiznuđene greške (53-43).

Nadal je pobedom nad Novakom smanjio vođstvo srpskog tenisera u međusobnim duelima na 30-29.

Sledeći Novakov turnir biće treći gren slem sezone, Vimbldon, koji će se od 27. juna do 10. jula odigrati na terenima The All England Lawn Tennis Club-a u Londonu.

Prošle godine Novak je u finalu Vimbldona savladao Matea Beretinija rezultatom 6:7, 6:4, 6:4, 6:3 i osvojio 134. izdanje najprestižnijeg teniskog turnira.

Noletov kalendar za mesec jun 2022. godine možete preuzeti ovde.

Fotografija: Profimedia