Nole u osmini finala Australijen Opena!

Tri časa i šest minuta bili su potrebni Noletu da osigura mesto u osmini finala Australijen Opena (tvrda podloga, 10.142.240 $).

Vrela atmosfera i danas je bila verni pratilac svakog poena na Rod Lejver Areni. Odigrano je 40 gemova, a konačan rezultat glasio je 6:2, 4:6, 6:3, 7:6 (7:4) u korist srpskog tenisera, koji je iz daljeg toka takmičenja izbacio Amerikanca bosanskog porekla, majstora servisa Amera Delića.

Od ukupno 262 poena, trećem nosiocu je pripalo 139. Novak je imao manje as poena od svog rivala (11:16), manje vinera (30:46), ali i mnogo manje grešaka (27:56), što je imalo najveći uticaj na krajnji ishod duela.

Već na samom početku meča Novak je hrabro krenuo na servis protivnika. Bilo mu je dovoljno desetak minuta da u 4. gemu ostvari tri brejk lopte. Odmah zatim koristi prvi pokušaj i čini sebi posao u prvom setu lakšim. U nastavku je uspeo da materijalizuje svoju prednost (u osmom gemu) pri rezultatu 5:2. Drugu brejk šansu je iskoristio i samim tim ubedljivo okončao uvodni set. Rutinski, bez previše problema, dosta dobar procenat ubačenog prvog servisa, sigurna igra Novaka bez preteranog uzbuđenja.

Drugi set Nole otvara svojim servisom, kao što je bio slučaj u prvom. Osetio se mali pad u igri našeg tenisera. Servis je naprosto stao, a Delić je sve više vršio pritisak na Novaka. U četvrtom gemu posle dugog i napornog poena Novak očajnim pokušajem loba daje prvu brejk loptu Ameru, nedugo zatim mu se opet pružila još jedna šansa, koju je rival iskoristio. Ovaj set je pripao Amerikancu, trenutno 127. igraču planete.

Treći set počinje uzbudljivo, ali ovaj put Nole odmah na samom startu oduzima servis protivniku. Đoković je značajno popravio svoju igru, servis je odlično funkcionisao, veliki broj vinera, sve je bilo na strani Srbina. Do kraja trećeg seta Delić se povredio tokom poena i primio medicinsku pomoć. Novak pri rezultatu 5:2 sa četiri „jeftina“ poena završava set i dolazi trenutak odluke.

U poslednjem delu igre oba tenisera su uporno čuvali svoj servis, naročito Delić koji je Srbinu dozvolio samo nekoliko poena. Novak je imao šansu pri rezultatu 4:4, ali je Amerikanac isuviše dobro servirao. Međutim, i Delić je imao dve šanse za ulazak u peti set, ali bezuspešno. Igrao se presudni, sedmi gem. Posle jednog mini brejka Novak dolazi do zagarantovane prednosti, i taj-brejk dobija rezultatom 7-4 koji ga vodi u nastavak turnira.

“Zaista poštujem Amera. On apsolutno zaslužuje podršku sa tribina. Delić ima jedan od najjačih servisa na svetu, bilo mi je veoma teško da ga savladam“, rekao je Novak nakon meča.

“Ovako težak meč trećeg kola dobro će da utiče na moje samopouzdanje za nastavak turnira. Znao sam da moram da ostanem koncentrisan i da čekam priliku, koju sam i dočekao u taj brejku“, zaključio je srpski teniser.

Novakov rival u četvrtom kolu Australijen Opena biće Kipranin Markos Bagdatis, 97. teniser sveta, koji je u šesnaestini finala bio bolji od Amerikanca Mardija Fiša rezultatom 3:0.

Đoković i Bagdatis do sada su se sastajali dva puta. Iz oba susreta Novak je izašao kao pobednik!